Profil školy
Materská škola Opatovce nad Nitrou je prevádzkovaná v účelovom zariadení v budove ZŠ, v priestoroch prispôsobených na prevádzku predškolského zariadenia. Zabezpečuje výchovu a vzdelávanie detí v predškolskom veku spravidla od 2 do 6 rokov a pre deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
Podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, morálnej, etickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady pre ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Kultúrne bohatstvo každého národa, či regiónu by sme mali s láskou uchovať pre nasledujúce generácie. V dnešnej dobe vyznačujúcej sa rýchlym životným tempom sa tradície dostávajú do úzadia a je čoraz ťažšie odovzdávať ich posolstvo mladej generácii. Naša materská škola sa v rámci výchovno – vzdelávacieho procesu rozhodla zamerať na regionálnu výchovu, poznávanie regionálnych zvykov a tradícií. Poznávaním prírodného a kultúrneho prostredia s využitím zážitkového učenia sa u detí snažíme budovať kladný citový vzťah k nášmu regiónu. Dôraz kladieme na podporovanie poznania ľudových tradícií typických pre región a zachovanie kultúrneho dedičstva. V spolupráci so zriaďovateľom materskej školy, obcou Opatovce nad Nitrou, sa deti aktívne podieľajú na oslavách vynášania Moreny, stavania Májov, Jánskych ohňov. Rešpekt a úctu k starším a k svojej rodine každoročne prejavujú na oslavách Úcty k starším či Dni matiek.
Obec Opatovce nad Nitrou patrí k tým obciam, kde sa ctia ľudové tradície, zvyklosti, remeslá a taktiež folklór. Školský vzdelávací program, nám otvára priestor na aplikáciu regionálnych prvkov v edukačnom procese na vytvorenie školského kurikula podľa miestnych podmienok. Pri tvorbe Školského vzdelávacieho programu sme vychádzali zo Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, s prihliadnutím na podmienky materskej školy, obce a regiónu. V našej práci uprednostňujeme a uplatňujeme rôznorodosť metód. Regionálna výchova vzhľadom k jej miestnemu a deťom blízkemu obsahu je priam predurčená na využívanie zážitkového učenia. Deti spoznávajú kultúrne dedičstvo cez ľudové hry, piesne, tance, dramatizácie, hudobno-pohybové hry, zvyky, remeslá, nárečia z regiónu, v ktorom vyrastajú. Pre deti je dôležité umožniť im aktívne poznávať, aby sa poznávanie dieťaťa realizovalo prostredníctvom osobnej skúsenosti, ktorá je nielen efektívnym prostriedkom si osvojovania vedomostí, ale tiež zdrojom celkového rozvoja osobnosti detí. Na základe vlastnej skúsenosti každý vie, že to čo sám prežil alebo si vyskúšal, si oveľa dlhšie pamätá, niekedy aj po celý život. V tejto tradícii chceme naďalej pokračovať, zachovávať ľudové zvyky, piesne, riekanky, tance a prezentovať svoju prácu na verejných vystúpeniach obce.